Çernobil Reaktör Kazası – Genel Anlatım

Deney sırasında meydana gelen büyük bir nükleer kazadır. 26 Nisan 1986 sabahında deney sırasında Nükleer Güç Reaktörü’nün 4. ünitesinde meydana gelen kaza dolayısıyla atmosfere büyük miktarda fisyon ürünü salındı. Bu bilgi kazadan 4 gün sonra 30 Nisan da tüm dünyaya yayıldı.

1986 yılında SSCB’ye bağlı olan Ukrayna’nın Kiev şehrinde bulunan Nükleer Santralde, her biri 1000 Megawatt gücünde olan dört adet reaktörün hem hatalı tasarımı hemde yapılan deney sırasında güvenlik sisteminin devre dışı bırakılması gibi olaylar yüzünden peşpeşe hatalar meydana gelmesi sonucu kaza meydana geldi.

Deneyin amacı; reaktörün çalışması aniden durduğunda buhar türbinlerinin daha ne kadar süreyle çalışmayı sürdüreceğini ve ne kadar süre acil güvenlik sistemine güç sağlanabileceğini öğrenmekti.

Olayın etkisiyle 31 kişi hayatını kaybetti. Genellikle bu kişiler kaza sırasında yüksek radyasyona maruz kalan işçiler ve çocuklardı. Fakat bu rakamlar farklı kaynaklarda değişmektedir. BM ‘ye ait sekiz örgütün oluşturduğu Çernobil Forumu’nun 2005 yılında hazırladığı raporda bu sayı 4000 olarak belirtiliyor. Ayrıca Greenpeace, Belarus Bilimler Akademisi’nden aldığı bilgiye göre bu rakamı 93 bin olarak açıklıyor.

Aynı bilgide, kaza bölgesinin yakınında yaşayan 270 bin kişinin üçte birinin ölümcül kansere yakalanacağı ileri sürülüyor.

Rus Bilimleri Akademisi’ne bağlı Doğa Araştırmaları Merkezi’nin yayımladığı bilgiye göre 1990’dan bu yana kaza bölgesinin yakınlarında ölüm oranlarının arttığı belirtiliyor.

Kaza sonrasında ortaya çıkan radyasyondan dolayı Rusya’da 60 bin, Ukrayna ve Belarus’da ise 140 bin kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Bölgedeki tarım arazileri kullanılamaz hale geldi. Günümüzde ise zehirli arazilerde milyonlarca insanın yaşadığı belirtiliyor.

1986’da facia sonucunda 4. reaktör kapatıldı. 2. reaktör 1991’de yangından hasar gördüğü için kapatıldı. 1. reaktör 1996 yılında hizmetten çıkarıldı. 2000 yılında da 3. reaktör kapatılarak Çernobil Nükleer Tesisi tamamen kapatıldı.

1986 yılında patlayan 4. reaktörün içi radyoaktif madde dolu şekilde bir bariyer içinde saklanıyor.

Günümüzde dahi bu bölgeye girerken bazı önlemler alınıyor. Bazı bölgelerde radyasyon yüksek miktarda olduğu için yaklaşmamanız belirtiliyor. Bölgedeki hayvanların etlerini yemeniz, dokunmanız bile çok tehlikeli. Bölgedeki herhangi bir maddeye dokunmanız size ölümcül zararlar verebilir.

Ek olarak bu belgeseli de izleyebilirsiniz :

Paylaşmak ister misin...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir